Pożyczka gotówkowa – na ratunek w kłopotach finansowych
Problemy finansowe to codzienność wielu ludzi. Jednym z rozwiązań, z którego ochoczo korzystają jest pożyczka gotówkowa. Jednak wzięta nieprzemyślana może doprowadzić do jeszcze większych kłopotów. Czym jest pożyczka gotówkowa, kiedy można ją dostać, a kiedy może być trudno i jak wybrać odpowiednią ofertę?
Czym jest pożyczka gotówkowa?
Pożyczka gotówkowa jest wsparciem w momencie, gdy zaczynają nam doskwierać problemy finansowe. Jest szybkim zastrzykiem gotówki, zwłaszcza kiedy potrzebujemy kwoty, która przerasta nasze możliwości. Jednak nieprzemyślana może narobić nam jeszcze większych kłopotów. Pożyczek udzielają zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe, zwane inaczej też parabankami. Pożyczki w takich firmach są dużo popularniejsze niż bankowe. Wynika to z tego, że można je zaciągnąć szybko i nie trzeba spełniać tylu wymagań, ile mają banki. Pożyczkę gotówkową można zaciągnąć na małe i duże kwoty, a okres ich spłaty może być krótki lub długi. Zazwyczaj im mniejsza kwota, tym krótszy okres spłaty.
Pożyczka gotówkowa – kiedy można ją dostać, a kiedy może być trudno
To, że w firmie pożyczkowej łatwiej dostać pożyczkę niż w banku nie oznacza, że firmy nie mają żadnych wymagań. Przeciwnie, również mają ich całkiem sporo. Przede wszystkim, żeby otrzymać pożyczkę musimy złożyć wniosek oraz spełnić kilka podstawowych warunków, a mianowicie:
- mieć dochód – mając niskie dochody lub nie mając wcale, raczej nie dostaniemy pożyczki, bo pożyczkodawca będzie obawiał się, że możemy z tego powodu mieć problemy z jej spłacaniem;
- mieć zdolność kredytową – zdolność kredytowa to oczywiście nasze możliwości spłaty zobowiązania, które zależą właśnie od posiadanego dochodu, ale także od wszystkich miesięcznych wydatków oraz obecnego zadłużenia i terminowości jego spłacania;
- przejść pozytywnie weryfikację w BIK lub innym rejestrze dłużników – jeśli mamy zaciągnięte inne pożyczki i spłacamy je terminowo, możemy otrzymać następną, ale jeśli nie spłacamy w terminie posiadanych zobowiązać, to raczej będzie trudno dostać kolejne, tak samo jak trudno będzie dostać pierwszą pożyczkę, kiedy jeszcze nie mamy żadnej historii kredytowej w żadnym rejestrze;
Samo złożenie wniosku i zweryfikowanie tożsamości nie wystarczy. Przeprowadzana jest także weryfikacja naszej sytuacji finansowej za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub któregoś z systemów – Instantor albo Kontomatik. Pożyczkę otrzymamy, kiedy przejdziemy pomyślnie przez wszystkie kroki. Jeśli tak się stanie, to pieniądze możemy mieć na koncie już w kilkanaście minut. Wszystkie formalności można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Oczywiście wśród ofert firm pożyczkowych znajdują się różne możliwości, takie jak na przykład pożyczka gotówkowa dla dłużników czy pożyczka gotówkowa w domu klienta. Jeśli ktoś nie chce, by pieniądze trafiły na konto, może załatwić sobie odbiór osobisty poprzez dostarczenie pieniędzy do domu lub odebrać je za pomocą czeku giro na poczcie, a warto wiedzieć, że z czekiem giro można udać się do dowolnego urzędu pocztowego. Nie musimy się więc martwić, że akurat nie jesteśmy w domu, bo możemy odebrać pieniądze gdziekolwiek przebywamy.
Pożyczka gotówkowa online – jak wybrać odpowiednią ofertę
W związku z istnieniem całego mnóstwa firm pożyczkowych i pojawiania się stale nowych, oraz coraz to nowych i bardziej wymyślnych ofert, niełatwo wybrać tą najlepszą. Najlepiej kierować się podczas wyboru zasadą, że pożyczka powinna być dopasowana przede wszystkim do potrzeb klienta, ale również do jego możliwości finansowych. Najważniejsza oczywiście jest kwota oraz okres spłaty. Od tego zależy wysokość miesięcznej raty. Warto korzystać z porównywarek oraz stron z rankingami pożyczek, by sprawdzić jaka będzie dla nas najlepsza pożyczka gotówkowa. Kalkulator pożyczek, który znajduje się na niemal każdej takiej stronie, pozwala na podstawie podanej kwoty oraz okresu pożyczki poznać wysokość ewentualnej raty. Co jeszcze należy mieć na uwadze szukając odpowiedniej oferty pożyczki? Przede wszystkim jej oprocentowanie, a także ewentualne dodatkowe opłaty, związane na przykład ze zwłoką. Zazwyczaj za każdy dzień zwłoki naliczane są karne odsetki i im dłużej się czeka ze spłacaniem, tym do spłaty jest coraz więcej. Trzeba też koniecznie uważać na oszustów i czytać dokładnie wszelkie informacje i umowy, nie omijając tych napisanych drobniutkim druczkiem. Pamiętajmy też, że żaden pożyczkodawca nie powinien wymagać od nas skanu dowodu osobistego czy jakichkolwiek opłat wstępnych.
Pamiętajmy, by podchodzić do pożyczek zawsze z głową i nie dać się naciągnąć na zobowiązanie z byle powodu. Jeśli jesteśmy już zadłużeni, pomyślmy o innym sposobie pozyskania gotówki, gdyż w tej sytuacji pożyczka to wyjście ostateczne.