Pożyczka dla bezrobotnych – czy to jest naprawdę możliwe?

Opublikowane przez Sylwia w dniu

Osoby bezrobotne nie posiadają żadnego dochodu, więc na pewno nie dostaną żadnego kredytu w banku. Mogą mieć również problemy z otrzymaniem jakiejkolwiek długoterminowej pożyczki. Jednak istnieją oferty i dla takich osób. Jak działa pożyczka dla bezrobotnych, jakie są jej koszty i skąd taka osoba może wziąć pieniądze oprócz pożyczki?

Jak działa pożyczka dla bezrobotnych?

Pożyczka online dla bezrobotnych jest jednym z rodzajów chwilówki. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Potrzebny jest także (i zazwyczaj tylko) dowód osobisty. We wniosku trzeba podać swoje dane, takie jak:

  • imię i nazwisko;
  • numer PESEL;
  • adres zameldowania i zamieszkania;
  • numer telefonu;
  • numer rachunku bankowego;

Zwykle firmy pożyczkowe nie sprawdzają baz dłużników, a nawet jeśli to robią, nie przywiązują zbyt dużej wagi do naszej historii kredytowej oraz nie weryfikują zdolności kredytowej. Możemy więc otrzymać pożyczkę nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie przedłożyć zaświadczenia o dochodach, bo ich nie mamy lub nie spłaciliśmy jeszcze poprzednich zobowiązań.

Pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych również, to pożyczka krótkoterminowa. Pieniądze można pożyczyć na okres od 15 miesięcy do nawet 3 lat. Kwotę takiej pożyczki możemy zaś wybierać z przedziału od 100 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Wniosek po złożeniu zostaje rozpatrzony w ciągu zaledwie kilkunastu minut i już po tym czasie możemy mieć pieniądze na koncie i z nich korzystać. Takie pożyczki są więc również bardzo szybkie.

Pożyczka dla bezrobotnych – jakie są jej koszty?

Banki muszą ustalać koszty oferowanych kredytów na podstawie sztywnych zasad, które mają określone odgórnie. Firmy pożyczkowe mają za to pełną dowolność i mogą ustalać koszty pożyczek samodzielnie. To sprawia, że czasami koszty takiej pożyczki mogą być wyższe, nawet dużo wyższe niż kredytu w banku, zwłaszcza że pożyczka dla bezrobotnych udzielana jest na specyficznych warunkach. Jednak dowolność w ustalaniu kosztów może spowodować też, że znajdziemy ofertę takiej pożyczki nawet za darmo.

Firmy pożyczkowe robią wszystko, by przyciągnąć klientów, a szczególnie tych, którzy nie mogą dostać kredytu w banku. Do takich należą również osoby bezrobotne. Tworzą więc różnorodne promocyjne oferty z obniżonym oprocentowaniem, bez prowizji czy po prostu oferują pożyczki za darmo dla nowych klientów. Warto korzystać z porównywarek i rankingów pożyczek, gdzie znajdziemy również kalkulatory, które pomogą nam dobrać odpowiednie dla nas kwoty pożyczki oraz okres kredytowania, byśmy nie mieli później problemów z jej spłacaniem.

Skąd bezrobotny może jeszcze wziąć pieniądze oprócz pożyczki?

\

Każda osoba bezrobotna powinna zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Dzięki rejestracji w urzędzie ma zapewnione nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, ale może także korzystać z różnych form aktywizacji zawodowej, takich jak organizowane przez urząd szkolenia, kursy czy nawet staże. W urzędzie bezrobotny może także otrzymywać oferty pracy dopasowane do jego kwalifikacji zawodowych.

Ponadto, jeśli bezrobotny pracował przynajmniej rok i stracił pracę, ma prawo do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, ale musi zarejestrować się w Urzędzie Pracy, by go otrzymać. Zasiłek jest przyznawany na 6 miesięcy. Urzędy Pracy oferują również dotacje, na przykład na założenie własnej działalności gospodarczej. Dotacje pochodzą z Funduszu Pracy i w przeciwieństwie do pożyczek nie trzeba ich zwracać. Jednak, aby uzyskać dotacje oraz nie musieć ich zwracać, konieczne jest spełnienie szeregu warunków.

Osoby bezrobotne mogą także zacząć zajmować się czymś na własną rękę. Można pracować na zlecenia, jako freelancer. Należy jednak pamiętać, że każda umowa stanowi zatrudnienie, nawet umowa o dzieło i każda wiąże się z koniecznością wyrejestrowania się z Urzędu Pracy, co nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, bo na przykład przy pracy na same umowy o dzieło traci się ubezpieczenie zdrowotne, które było zapewniane przez urząd.

Osoby bezrobotne powinny przede wszystkim dążyć do jak najszybszego znalezienia zatrudnienia lub też założenia jakiejś własnej działalności. Jednak na jedno i drugie potrzeba sporo czasu, przez który trzeba z czegoś żyć. Pożyczka jest zawsze jakąś opcją, jednak trzeba będzie przecież jakoś ją spłacić, a nie mając żadnego dochodu, nie będzie o to łatwo. Decydując się więc na pożyczkę, osoba bezrobotna powinna jeszcze bardziej skupić się na poszukiwaniu pracy, by zarobić pieniądze potrzebne na spłatę zobowiązania, a że jest to zobowiązanie zwykle krótkoterminowe, czas na pozyskanie środków jest niestety ograniczony. Dlatego decyzję o zaciągnięciu takiej pożyczki, bezrobotny musi dobrze przemyśleć.

Kategorie: Finanse